Jump to content

Welcome to Reptiles Greece
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Toggle shoutbox Shoutbox Open the Shoutbox in a popup

@  George1 : (01 August 2014 - 12:25 PM) Εγω εχω να πω οτι εαν εχεις ενα ζωο και το προσεχεις σαν τα ματια σου δεν θελεις να κερδισεις κατι απο αυτο. Θες απλα να το χαρισεις σε καποιον που ξερεις οτι θα το προσεχει.
@  Chris Yiam : (31 July 2014 - 07:06 PM) γιατί υπάρχουνε και κάφροι(καλή ώρα αυτός που έφαγε το ban τώρα τελευταία)
@  Chris Yiam : (31 July 2014 - 07:05 PM) μακάρι τουλάχιστον αυτός που το πήρε όταν χρειαστεί αύριο-μεθαύριο να ξοδέψει ένα Χ ποσό για την υγεία του ζώου να μην τσιγκουνευτεί...
@  Fogo : (31 July 2014 - 08:57 AM) το να μην το έπαιρνε κάποιος με όλα αυτά που χάριζε θα ήταν πιο περίεργο...
@  takaros : (30 July 2014 - 11:22 PM) ότι πληρώνεις παίρνεις!(οχι παντα βέβαια!)
@  Chris Yiam : (30 July 2014 - 12:39 PM) πραγματικά...ο χρόνος που χρειάζεται για να "κλείσουν" κάποιες αγγελίες στην ενότητα "χαρίζονται" είναι άξιος θαυμασμού...!
@  akis15 : (29 July 2014 - 10:59 AM) http://www.reptilesg...iad/#entry80047
@  takaros : (27 July 2014 - 10:06 PM) -Βρωμας.... -Αφου καθάριζα κρεμμύδια ρε... -Με τις μασχαλες;;
@  Stelioss : (27 July 2014 - 12:00 PM) ειμαι ο μονος που πιστευει οτι ο δυτης με την καμερα οδηγησε την χελονα στον αλλο δυτη?
@  Stelioss : (27 July 2014 - 11:59 AM) http://www.wimp.com/turtlerope/
@  stefanosv : (24 July 2014 - 09:30 AM) https://www.facebook...&type=1
@  sod1013 : (23 July 2014 - 03:13 PM) να σαι καλα )
@  slight : (22 July 2014 - 03:01 PM) ποτηροτρύπανο......
@  sod1013 : (21 July 2014 - 07:50 PM) ρε παιδια για να μην ανοιγω θρεντ πως να κανω τρυπα σε osb3 για να βαλω την λαμπα θερμανσης του δρακου?ο χαρακτης ξυλου μπορει να δημιουργησει διαδρομη κ μετα να το κοψω με πριονι??
@  PSK : (21 July 2014 - 01:22 AM) Και να υποθεσω και ποτε τεμαχισμενα....!
@  Chris Yiam : (20 July 2014 - 11:59 AM) μου κάνει για τύπο που του αρέσουν τα λουκάνικα πιο πολύ...
@  PSK : (20 July 2014 - 03:14 AM) Σεβασου τον chris !! Ειναι ανορεκτος και ειναι στην Πολη!! Δεν θα μπορει να φαει doner το παιδι και ειπε να γραψει καμια λαλακια!!
@  Chris Yiam : (20 July 2014 - 12:22 AM) george rallakis λέγεται
@  Chris Yiam : (20 July 2014 - 12:21 AM) παιδιά...αν θέλετε μπείτε λίγο να troll-άρουμε έναν μ@λ@κ@ που γράφει εξυπνάδες,εγώ το ξεκίνησα πριν λίγο...
@  Chris Yiam : (20 July 2014 - 12:20 AM) https://www.facebook...07&notif_t=like

Photo

Πληροφοριες για βατραχο,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ!

• Please log in to reply
16 replies to this topic

ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 57 posts
Ουδέτερη φήμη
πριν λιγη ωρα μου δωσανε-πηρα αυτο το βατραχακο απο καποιους που τον ειχαν στο ενυδρειο τους,μεγαλωσε τους εφαγε καποια ψαρια και πηγεναν να τον αφισουν στη λιμνη με χηνες-παπιες της γειτωνιας μου...
Posted Image

δεν ξερω τι βατραχος ειναι.
δεν ξερω τιποτα απολητος και ουτε εμπειρια εχω...τον εβαλα σε ενα μικροοο ενυδρειακι με εμφυαλομενο νερο 5 εκατοστον και μια πετρα...

αν φροντιδα του ειναι υπερβολικα ευκολη τοτε ισως τον κρατισω...

αν καποιος τον θελει ομως και μπορει να του προδφερει οτι χρειαζεται ευχαριστως να του τον χαρισω...γιαυτο και τον πηρα αλλωστε...
βοηθειστε παιδια!

frog lover

frog lover

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 76 posts
Ουδέτερη φήμη
Hi,εγω εχω τετοιου ειδους βατραχο ειναι AFRICAN CLAWED FROG ALBINO , ειναι ευκολο στη διτηρηση του αρκει να εχει καλεσ συνθηκεσ νερου , και να τα παει καλα με την τροφη που θα του δωσεισ .Πρεπει οπωσδηποτε να τοποθετησεις φιλτρο γιατι παραγει πολλα απορριματα και θα θωλωνει το νερο , ακομα το δερμα του ειναι πολυ ευαισθητο ,και γιαυτο το νερο θα πρεπει να ειναι νερο καταλληλο για τροπικα ψαρια , απλα κυριως προσθετεις ενα tetra safe start h tetra safe water .O φωτισμος δεν ειναι απαραιτητος . Τωρα για τροφη εχεισ πολλεσ επιλογες, καταρχας μπορεις να του δινεις ταμπλετες βυθου για ψαρια , η τροφη σε σβολους για χρυσοψαρα, οχι ομωσ εξολοκληρου , μπορεις να δινεις bloodworms , και πιο σπανια , να προσθετεις κανενα μικρο χρυσοψαρο επειδη μου φανηκε μεγαλος ο βατραχος μιας και εχουν πολυ ασβεστιο και θα του κανει καλο .Ειναι πολυ κοινο ειδος, στο ιντερνετ υπαρχουν πολλεσ πληροφοριεσ αμα θελεισ κατι παραπανω να ξερεις.Αλλα γενικοτερα οι απαιτησεις του ειναι ελαχιστες....ΕΓΩ τα βρισκω χαριτομενα , για καποιο λογο μου θυμιζοθν τυφλοποντικεσ νερου χαχα δεν ξερω , καλη επιτυχια παντωσ με το καινουργιο σου κατοικιδιο και μπραβο σου που τοκ εσωσες απο το να αφεθει σε μια λιμνη !!!

ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 57 posts
Ουδέτερη φήμη
ευχαριστω πολυ παιδια!
θα κοιταξω κιαλες πληροφοριες τωρα που εμαθα το ειδος..

ακομα φυσικα αν καποιος απο εδω τον θελει τον χαριζω,μιας και δεν υπαρχει χωρος για αξιοπρεπες ενυδρειο...

olist

olist

Amphibian Forum Helper

• Amphibian Forum Helper
  • 230 posts
Καλή φήμη
Προέλευση κυρίως η Νότια Αφρική , απαντάτε όμως και σε άλλα μέρη της Αφρικής
Ο Αφρικανικός βάτραχος είναι είδος εύκολο στην διατήρηση και την διατροφή του και πολύ ανθεκτικό αφού οι πιθανότητες να νοσήσει είναι ελάχιστες. Έχει την ικανότητα να καμουφλάρεται αλλά ο κύριος χρωματισμός του είναι καφέ με ανοιχτό μπεζ στην κοιλιά. Η διάρκεια ζωής τους είναι κατά μέσο όρο 10 με 15 χρόνια και το τελικό μέγεθος φτάνει μέχρι και 15 εκατοστά . Ο ευκολότερος τρόπος για να καθοριστεί το φύλο τους είναι την περίοδο του ζευγαρώματος όπου τα αρσενικά κοάζουν ενω τα θηλυκά είναι συνήθως μεγαλύτερα από τα αρσενικά .
Στην φύση ζουν σε λίμνες με ρηχά και στάσιμα ζεστά νερά και είναι καθαρά υδρόβια, ενώ σε εποχές ξηρασίας μένουν για μήνες κάτω από ένα στρώμα λάσπης.

Το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσει πρέπει να έχει οπωσδήποτε καπάκι γιατί είναι πολύ καλή άλτες . Αν τύχει και δραπετεύσουν αφυδατώνονται γρήγορα και πεθαίνουν .Απαιτούνται 35 λίτρα ανά βάτραχο . Το νερό πρέπει να έχει βάθος από 20 μέχρι 30 εκατοστά και για υπόστρωμα καλύτερα είναι να βάλουμε χοντρόκοκκο χαλίκι για να αποφύγουμε πιθανή κατάποση του την ώρα της σίτισης . Η ιδανική θερμοκρασία του νερού είναι 20-25° C . Δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο από φωτισμό , μια φωτοπερίοδος 12μέρα/12νύχτα ειναι μια χαρά.

Στην φύση ζουν σε στάσιμα νερά και είναι ευαίσθητα στις δονήσεις , οπότε αντίστοιχα και το φίλτρο μας πρέπει να έχει χαμηλή ροη ώστε να μην στρεσάρονται . Όπως και στα ενυδρεία με ψάρια έτσι και σε αυτά τα βατραχάκια αλλάζουμε το 1/3 του νερού κάθε εβδομάδα με αποχλωριομένο νερό .

Στο ενυδρείο καλό είναι να υπάρχουν αρκετές κρυψώνες ενώ προτιμούνται τα πλαστικά φυτά αφού είναι δυσκολότερο να ξεθαφτούν κατά την δημιουργία λαγουμιών.

Οι Αφρικανικοί βάτραχοι δεν έχουν δόντια ούτε γλώσσα και για να τραφούν χρησιμοποιούν τα χέρια τους σπρώχνοντας την τροφή στο στόμα τους . Γαιοσκώληκες , waxworm , bloodworms, μικρά ψαράκια και αποξηραμένη γαρίδα είναι κάποιες από τις τροφές που δίνουμε . Τα ενήλικα άτομα τρέφονται 3-4 φορές την εβδομάδα με ποσότητα που θα καταναλωθεί μέσα σε 10 λεπτά.

Η αναπαραγωγή επιτυγχάνεται την άνοιξη με προσομοίωση της περιόδου των βροχών . Γεννούν μέχρι και 1000 αυγά τα οποία όμως πρέπει να απομακρυνθούν γιατί τρώγονται από τα ενήλικα

Edited by olist, 22 June 2011 - 07:36 AM.

inkynebula

inkynebula

The Bitch.

• Ομάδα Υποστήριξηs
  • 2,115 posts
Τρομερή και άψογη φήμη
olist δεν το κανεις ενα copy paste να υπαρχει ενα care sheet; :D

Edited by inkynebula, 22 June 2011 - 11:44 AM.

Freaks are the much needed escape from the humdrum. They are poetry.

my facebook
Grammostola rosea 0.1
Heterodon nasicus 1.1
Felis catus 1.0
Roach_by_MaggotsPlz.gif

kostas071

kostas071

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 215 posts
Ουδέτερη φήμη
αυτο το βατραχι το βραδυ θα κανει φασαρια? και γενικα στην δειαρκια της ημερας ?σκευτομαι να παρω βατραχο γιαυτο ρωταω ,και αμα ξερει κανεις ποσα θα μου βγει ολο μαζι ,εχω σπιτι ενα ενιδριο 80 λιτων και ενα φιλτρο που ειχα για τα ψαρια ,απο εξοπλισμο οκ ειμαι ,ενα τετιο ζωο στο εμποριο ποσο κανει?

TYMBWRYXOS

TYMBWRYXOS

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 2,142 posts
Όχι και πολύ καλή φήμη
Κώστα μπορείς να πάρεις αυτό το βατράχι,αν πραγματικά το θέλεις,αφού το παιδί λέει ότι αν το θέλει κάποιος το χαρίζει.Και εσύ απλά παίρνεις τον εξοπλισμό.Σκέψου το.Αν είσαι σίγουρος και το έχεις,πάρε το...
Posted Image

frog lover

frog lover

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 76 posts
Ουδέτερη φήμη
Οπως και να εχει , αυτο το βατραχι εχει γυρω στα 10 με 15 ευρω , εξαρταται παντα το μεγεθος !!

frog lover

frog lover

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 76 posts
Ουδέτερη φήμη
εγω εχω σκοπο να παω σημερα να αγορασω ακομα ενα τετοιο , κανονικο , αλλα ειναι πολυ οραιο , και νομιζω ειναι γυρω στα 15 εκατοστα , πραγματικα πολυμ οραιος θα αναιβασω αργοτερα φωτος απο το τανκ του

aLe

aLe

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 202 posts
Ουδέτερη φήμη
ωραιος βατραχος και ευκολος! μπορει να συμβιωσει με σαλαμανδρα? ενδιαφερομαι να βαλω εναν african clawed μαζι με την fire belly newt αν γινετε..
Απο τοτε που γνωρισα τους ανθρωπους, αγαπησα τα ζωα.

ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 57 posts
Ουδέτερη φήμη
ε ενταξη προφανως ξεχασε το αντι-χλωριο...δεν εγινε και τιποτα...
σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!
αν καποιος ενδιαφερετε μου στελνει ενα πμ και τ βλεπουμε...αν βρω το χωρο ισως τον κρατισω...αλλα αν καπου περασει καλητερα!

timo :)

timo :)

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 458 posts
Πάρα πολύ καλή φήμη
εγω το δικο μου το ειχα παρει με 6 ευρω.....ειναι ευκολος στην συντηρηση και μπορει να φαει και ψαροτροφες.....δεν νομιζω να ανεβενει στερια και δεν κανει θορυβο :thumbup:

East africa spiny-tailed lizard(cordylus tropidosternum) 0.1(adult)
Chinese soft shell turtle(pelodiscus sinensis) 1.0( adult)
Martinique tree spider(avicularia versicolor) 0.0.1(sling)
Trinidad olive(holothele incei+holothele incei GOLD) 1.1(semi-adults)
Pumpin patch(hapolopus sp. large) 0.0.1(sling)
Banded gecko(unknown species) 1.0(adult)
Indonesia rainforest scorpion(liocheles sp.) 0.1.1(sling+adult)

ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 57 posts
Ουδέτερη φήμη
για τον βατραχακο ειχε διχτει καποιο ενδιαφερον απο 2-3 ατομα αλλα κανεις τελικα δεν τον πηρε...
τονε χω σε ενα ενυδρειακι 10 λιτρα και οπως διχνουν τα πραγματα θα τον κρατισω οποτε σιγα σιγα θα πρεπει να τον προικισω...
για αρχη του πηρα ενα φιλτρο...
εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο αλλα δεν εχω τοσο χωρο ωστε να του το δωσω...οποτε μολις βρω καποιο 30-40 λιτρο και μπορω θα του το παρω...

ειναι οκ να ειναι μονος του ή θελει τι συντροφια του ειδους του?
μπορω να φυτεχω στο ενυδρειο (οχι το 10 λιτρο) ή θα τα φερει ολα τουμπα?

και μια τελευταια...προχθες ειδα στο φιλτος αναμεσα στα κενα που ρουφαει το νερο αρκετα ασπρα μικρα "μπαλακια" η τροφη του ειναι ταμπλετες για ψαρια βυθου και αποξηραμενες γαριδες για χελωνες...και οσο καιρο δεν ειχα το φιλτρ δεν ειχα παρατηρισει κατι τετοιο στο νερο...

ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 57 posts
Ουδέτερη φήμη
ο βατραχακος μπηκε σημερα σε 50 λιτρα ενυδρειο...του ειχα παρει το πιο χοντρο μεγεθος χαλικιου που βρηκα στο πετ σοπ βλεπω πως το ανακατευει και προσπαθει να φαει τα παντα(το φιλτρο,το ψευτηκο φυτο) τα χαλικια χωρανε στο στομα του αν θελει...υπαρχει περιπτωση να τα φαει?ή απλα ψαχνει για τροφη?

Br0k3NGoD

Br0k3NGoD

Leopard Gecko Helper

• Leopard Gecko Helper
  • 958 posts
Τρομερή και άψογη φήμη
αν χωρανε στο στομα του βγαλτααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!
Never...Never Ending Pain and Agony....
Hit Me! Nail Me! Make Me God...

ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 57 posts
Ουδέτερη φήμη
ο βατραχος ειναι μια χαρα...μεχρι τωρα εφαγε τελικα μονο αυτα που ηταν να φαει!
ειδα φωτο για βιντεο στο ιντερνετ και τους εχουν με τετοια διαμετρου(καποιοι και μικροτερη) χαλικια οποτε πιστευω θα ειναι οκ...απλα εψαχνε για φαγηρο στο βυθο...

ευχαριστω για την απαντηση!

Br0k3NGoD

Br0k3NGoD

Leopard Gecko Helper

• Leopard Gecko Helper
  • 958 posts
Τρομερή και άψογη φήμη
δεν γνωριζω τις διατροφικες συνηθειες του συγκεκριμενου ειδους. αλλα αν εχει την λαιμαργια που εχουν πολυ βατραχοι εγω σου ξαναπροτεινω να τα βγαλεις. αυτο στο λεω επειδη και εγω ο ιδιος ασπαζομαι την φιλοσοφια για τα ερπετα που λεει: αν κατι μπορει να παει στραβα, θεωρησε οτι θα παει στραβα. με αλλα λογια για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο καλο ειναι να εξαλειφεις τους παραγοντες κινδυνου, οσο απομακροι και να φαινονται. τωρα αν υπαρξει καποιο ατομο απο το φορουμ που γνωριζει για το συγκεκριμενο ειδος και σου πει οτι μπορεις να κρατησεις τα χαλικια, τοτε οκ, καντο. αλλα προς θεου μη βασιζεις τις αποφασεις σου σε βιντεακια του youtube.
Never...Never Ending Pain and Agony....
Hit Me! Nail Me! Make Me God...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

TERRARITALIA top