Jump to content

Welcome to Reptiles Greece
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Toggle shoutbox Shoutbox Open the Shoutbox in a popup

@  nassia : (22 May 2017 - 09:35 PM) Χρονια πολλα στους Κωστες και στις Ελενιτσες (για χθες)
@  Eliccaios : (13 May 2017 - 01:07 PM) kalhmera
@  Eliccaios : (13 May 2017 - 01:50 AM) καλησπερα στην παρεα
@  Br0k3NGoD : (19 April 2017 - 11:29 PM) Σακηηηηηηηη :P
@  sakis_patra : (19 April 2017 - 07:59 PM) Κωστααααααααααααααα
@  Br0k3NGoD : (19 April 2017 - 03:35 PM) σπερα!
@  Chris Yiam : (19 April 2017 - 03:17 PM) καλησπέρα Κώστα! :D
@  Br0k3NGoD : (19 April 2017 - 02:36 PM) τι ξαφνικη ζωντανια ειναι αυτη στο φορουμ?! συγκινουμαι  :msbuaah:
@  mrxgal : (17 April 2017 - 03:55 AM) Αν χρειαζεται καποιος βασιλισσα μηρμηγκιων ας μου στειλει μηνυμα, τυχαινει να εχω περισσευουμενες αυτη την εποχη
@  Chris Yiam : (14 March 2017 - 02:40 PM) αυτή είναι η ενότητα
@  Chris Yiam : (14 March 2017 - 02:39 PM) http://www.reptilesg...um/109-iguanas/
@  Chris Yiam : (14 March 2017 - 02:38 PM) Καλώς ήρθες Ίωνα, άνοιξε ένα θέμα στην ενότητα με τα ιγκουάνα και ανέβασε και μερικές photos για να την θαυμάσουμε... ;)
@  Ιωνας : (12 March 2017 - 10:52 PM) Καλησπερα στο Team
Ειμαι κατοχος μιας θηλυκης ιγκουανα και θα ηθελα τη γνωμη σας.
@  Ιωνας : (12 March 2017 - 10:50 PM) Καλησπέρα στο team
@  Navigator-3 : (18 January 2017 - 09:53 PM) Καλησπέρα!να ξέρετε το lidl έχει προσφορά θερμομετρο υπερυθρων! 19,99€..το αναφέρω γιατι σε ενα ποστ ειχα δει οτι υπηρχε ενδιαφέρον
@  Σταύρος Απο : (05 January 2017 - 11:43 PM) http://www.reptilesg...αι-πολλά-ακόμη/
@  Σταύρος Απο : (05 January 2017 - 09:37 PM) Καλή χρονιά παιδιά
@  TSAKBAM2015 : (31 December 2016 - 08:37 PM) Χρόνια πολλά και καλη χρονιά σε ολους σας.
@  anastasis295 : (25 December 2016 - 04:17 PM) brΒρες με στο facebook. Anastasis Rebeskes
@  serpent999 : (24 December 2016 - 06:40 PM) re paidia ton anastasi295 pos mporw na ton vrw?

• Please log in to reply
23 replies to this topic

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Στις 21 Απριλίου αγόρασα έναν κερασφόρο βάτραχο ή pac man frog (Ceratophrys cranwelli) από το feeders.gr. Είδος που έψαχνα καιρό, γιατί γίνεται αρκετά μεγάλο, τρώει τα πάντα και είναι αρκετά εύκολο. Ανέβαλλα τη δημοσίευση του θέματος για λίγο καιρο΄, επειδή ανησυχούσα γιατί δεν έτρωγε μόνος του για ένα διάστημα.

Όταν τον πήρα ήταν γύρω στα 3-4 εκατοστά, μικρός και στρουμπουλός. Επειδή το κουτί στον οποίον μου τον έδωσαν δεν ήταν μικ΄ρο αναλογικά με το μέγεθός του, για τις πρώτες δύο μέρες τον άφησα εκεί, φροντίζοντας τα χαρτιά να έχουν υγρασία. Τα διάφανα ωστόσο τοιχώματα τον στρέσαραν, και μπορεί να πηδούσε στο τοίχωμα και να προσπαθούσε να σκαρφαλώσει από μια γωνιά για λίγα δευτερόλεπτα, μετά θα έπεφτε στο πλάι και θα σταματούσε την προσπάθει ασαν αδρανής που είναι. Τη δεύτερη μέρα του έδωσα γεωσκώληκες κομμένους, αλλά δεν τους έφαγε. Μετά, επειδή φοβόμουν αρκετά μήπως είχε πρόβλημα, του άνοιξα το στόμα και τους έβαλα μέσα, και τους έφαγε. Αμέσως μετά τον μετακίνησα σ'ένα μεγαλύτερο χώρο, ενα φαουνάκι με βρεγμένο χαρτί, χαρτιά από τις δύο μεριές να καλύτπουν τα τοιχώματα, κι ένα μεγάλο ξερό φύλλο φίκου για να χώνεται από κάτω. Βρήκε μια γωνία και χώθηκε εκεί, και αν παρέμενε λίγο καιρό εκεί, θα έσχιζε ένα στρόγγυλο κομμάτι στα χαρτιά, όσο δηλαδή το σώμα του, και θα έμπαινε μέσα. Είχα την εντύπωση πως κάποια από τα έντομα που έβαζα μέσα έφευγαν, οπότε τα έτρωγε, κι επίσης είχε χέσει δύο φορές. Με είχε απογοητεύσει ωστόσο σαν είδος, γιατί ουδεμία σχέση είχε μ'αυτά που βλέπουμε στο Youtube, αφού εκείνα τρώνε ό,τι τα δίνεις ακόμα και σε ανοιχτό χώρο, ενώ αυτό ήταν μία φοβισμένη μπαλίτσα που δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου. Τελικά αντί για χαρτί του έβαλ υγρή τύρφη και λίγα βρύα πάνω. Πήγε στη μέση, έσκαψε και χάθηκε στο βάθος. Τις επομένες μέρες όμως άρχισε ν'ανεβαίνει. Το Σάββατο στις 2 Μαΐου του έκανα πάλι asist feeding με 3 κατσαρίδες κόκκινους δρομείς κι ένα μελοσκούληκο, τα οποία έφαγε αμέσως. Ήθελε δηλαδή να φάει, αλλά για κάποιον λόγο δεν έπιανε μόνος του τα έντομα. Έπειτα τον άφησα για 4 μέρες ατάιστο, και την Τετάρτη στις 6 του μηνός τυ έριξα τρεις κατσαρίδες κόκκινους δρομείς τη μέρα. Μετά από λίγο δεν έφυγε κανένας, Πήρα τους δύο, και το βράδυ έριξα ακόμα έναν μεγαλύτερο. Την επόμενη μέρα και οι δύο έλειπαν, ενώ ο βάτραχος ήταν αρκετά στρουμπουλεμένος! Το βράδυ έριξα ακόμα μία, και σήμερα έλειπε κι αυτή. Οπότε άρχισε να τρώει μόνος του και κανονικά. Κατά τα άλλα έχει σωστή συμπεριφορά για το είδος του, δηλαδή θάβεται σ'ένα σημείο με το κεφάλι λίγο εκτός, και σπάνια αλλάζει θέση. Ο Χώρος του βρίσκεται κοντά στη λάμπα του γενειοφόρου δράκου, αλλά δε φαίνεται να θερμορρυθμίζεται καθόλου. Μάλλον θα τον πάρω από εκεί. Έχω παρατηρήσει απλώς ότι τη μέρα, που έχει περισσότερη ζέστη, κατεβαίνει βαθύτερα στο έδαφος. Ανυπομονώ να μεγαλώσει και να γίνει η μηχανή φαγητού που υποτίθεται είναι. Απ'ό,τι διάβασα, μεγαλώνουν γρήγορα και τα μεγαλύτερα άτομα δεν κρύβονται τόσο πολύ.

Edited by Captainhook, 08 May 2015 - 04:35 PM.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Σήμερα έφαγε 4 μικρές κατσαρίδες Αργεντινής και 5 μικρά superworms το ένα μετά το άλλο. Δηλαδή το γεύμα για 2 περίπου λοφιοφόρα γκέκο το έφαγε ένα βατραχάκι 4-5 εκατοστών! Ήταν θαμμένος αρκετά βαθιά στο υπόστρωμα για όλη τη μέρα, αλλά μέσα στο βράδυ βγήκε στην επιφάνεια και ήταν έτοιμος να φάει τα πάντα. Μπορεί και να μπορούσε να φάει περισότερο, αλλά δεν του έδωσα. Στο τέλος έγινε σαν μια μικρή παραφουσκωμένη μπαλίτσα.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Θεραπεία πιθανής ελαφράς εντερικής απόφραξης

Ενώ ο βάτραχός μου έτρωγε καλά, σιγά-σιγά άρχισα να παρατηρώ πρόβλημα. Στις 14 Μαΐου έφαγε τη μεγάλη ποσότητα που προανέφερα, και στρουμπούλεψε πολύ. Το βράδυ στις 15 έφαγε ακόμα ένα αλευροσκούληκο. Έκτοτε παρέμενε στρουμπουλεμένος, και δε φαινόταν να ξεφουσκώνει. Στις 20 έχεσε, και έφαγε μετά μονο ένα αλευροσκούληκο. Πολύ παράξενο μου φαινόταν αυτό, επειδή κανονικά τρώει το είδος του πολύ περισσότερο. Άρχισα να υποψιάζομαι πως κατάπιε αρκετό υπόστρωμα, και μάλιστα βρύα που είναι σχετικά σκληρά και άπεπτα, αλά μπορεί και κα΄νενα μπαλάκι τύρφης. Τελικά στις 21 του άλαξα υπόστρωμα, και στον πυθμένα βρήκα 4 ζωντανά αλευροσκούληκα, απ’αυτά που τα είχα δώσει στις 20 αλλά δεν έφαγε. Τώρα αντί για τύρφη με βρύα από πάνω έβαλα τυρφούχο φυτόχωμα με λίγα βρύα σε μια γωνία μονο. Την πρώτη μέρα ήταν χωμένος το υπόστρωμα, αλλά τις επόμενες κα΄θε βράδυ ανέβαινε στην επιφάνεια, αλλά δεν έτρωγε. Στις 25 του έδωσα 3 αλευροσκούληκα και 4 αργεντινές κατσαρίδες, εκ των οποίων την άλλη μέρα τις 3 κατσαρίδες τις βρήκα λίγο θαμμένες, και κατάφερα να βγάλω 2 αλευροσκούληκα. Μάλλον δεν έφαγε τίποτα, και τα έντομα κρύφτηκαν. Η κοιλιά του εξακολουθούσε να φαίνεται διογκωμένη, και προς τα πίσω έιχε ένα μεγάλο, σκληρό εγκάρσιο αντικείμενο. Στις 28, 8 ημέρες χωρίς τροφή, του έδωσα με υποβοηθούμενη σίτιση ενα αλευροσκούληκο, και φούσκωσε ακόμα περισσότερο. Τον άφησα όμως στην ησυχία του. προχθες στις 1 Ιουνίου θορυβήθηκα, επειδή το δέρμα του μου φάνηκε πολύ πιο βλενώδες από το κανονικό, αλλά μπορεί να ήταν λόγο υγρασίας. Παρόλα αυτά ως τώρα δεν υπήρχε κανένα ίχνος περιττώματος στο χώρο του, ούτε καν μυρωδιά.

Χθες το βράδυ λοιπόν αποφάσισα να εφαρμόσω τη θεραπεία που προτείνουν για τέτοιες περιπτώσεις, δηλαδή την τοποθέτηση του βατράχου στο νερό, και καλύτερα σε ζεστό νερό. Τον έβαλα λοιπόν σε ένα κυπελλάκι από γιαούρτι με καπάκι που κλείνει, γεμισμένο με αρκετό νερό, αλλά όχι τόσο πολύ ώστε ν’αναγκάζεται συνεχώς να κολυμπάει. Άδειασα δηλαδή το παραπάνω νερό και τον έβαλα μέσα. Έπειτα τον τοποθέτησα κοντά στη λάμπα του δράκου πάνω στο τερράριό του, όπου πιάνει περίπου 25-28 βαθμούς. Σε είκοσι λεπτά δεν έγινε τίποτα. Μετά από μία ώρα, άνοιξα το καπάκι για να δω τι γίνεται, αλλά τίποτα. Σύντομα όμως ξαφνικά το νερό έγινε καφέ και μύριζε κάπως, οπότε είχε χέσει. Το άδειασα αμέσως, και δεν πρόσεξα αν είχε άπεπτα σώματα μέσα. Τώρα φαίνεται πολύ πιο ξεφούσκωτος. Και ίσως να μπορεί να ξαναφάει από αύριο.

Συμπέρασμα: Ακόμα και ανθεκτικότατα είδη όπως αυτό μπορούν να έχουν προβλήματα, κι επίσης αν δεν ταΐζουμε με λαβίδα αποφεύγουμε τα πολλά άπεπτα υλικά, προτιμώντας το λεπτόκοκκο απλό χώμα.

inkynebula

inkynebula

The Bitch.

• Ομάδα Υποστήριξηs
  • 2,154 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Δεν εχω γνωση απο βατραχια, το μονο που μπορω να προτεινω ειναι να του δινεις μικροτερες ποσοτητες φαγητου αλλα πιο συχνα. 

Freaks are the much needed escape from the humdrum. They are poetry.

my facebook
Grammostola rosea 0.1
Heterodon nasicus 1.1
Felis catus 1.0
Roach_by_MaggotsPlz.gif

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Γίνεται κι αυτό, αλλά είναι καταναλωτές μεγάλων ποσοτήτων αραιά στη φύση.

olist

olist

Amphibian Forum Helper

• Amphibian Forum Helper
  • 238 posts
Πολύ καλή φήμη

Ενέργησες πολυ σωστα και οπως λες μαλλον εχει καταπιει υποστρωμα, τα βρυα ειναι επικίνδυνα η τυρφη δεν ειναι προβλημα,οχι οτι ειναι καλο για το ζωο αλλα και στη φυση συμβαινει συχνα να ¨τρωνε¨ χωμα.  Ενημερωτικα , δεν θα πρεπει να εχουμε στο τερρα του pac man χαλικακια,βοτσαλακια κτλ.  για να αποφύγουμε την καταποσή τους. Επειδη οπως λες το βατραχακι ειναι μικρο θα σου προτεινα να το τα'ι'ζεις προς το παρον τροφες  ποιο μαλακες  πχ  μεταξοσκωληκες νυχτας , wax worms  και super worms ,γρυλους και κατσαριδες αργεντινης σε μικροτερες ποσοτητες λογω του πιο σκληρου κελυφους. Δηλαδη σε ενα γευμα εγω θα έδινα 2/3 π.χ super worms 1/3 γρυλους μεχρι να αναπτυχθει λιγο ακομα.

Edited by olist, 05 June 2015 - 04:19 PM.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Κι εγώ superworm δίνω, κι αυτά μου δημιουργούν το πρόβλημα. Είναι πολύ σκληρά, πιο σκληρά από όσα έντομα είπες, και κάθονται πολές μέρες στην κοιλιά. Επίσης Όλα τα έντομα εκτός από κατσαρίδες red runners και τους γρύλλους, που δεν έχω δώσει ακόμα, χώνονται στο έδαφος αν δεν τα φάει αμέσως, και γι'αυτό χάνω σε κάθε τάισμα μερικά έντομα.

olist

olist

Amphibian Forum Helper

• Amphibian Forum Helper
  • 238 posts
Πολύ καλή φήμη

Ελπιζω να ηταν κατι περιστασιακο που δεν θα ξαναγινει γιατι το pacman ειναι << μηχανη φαγητου>> οπως λενε..

Ενημερωσε μας παντως για την εξελιξη του   ;)

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Εντάξει έφαγε 5 superworms και δύο αργεντινές, αλλά του τα έφερνα πολύ κοντά και τον πείραζα μ'αυτά για ν'ανοίξει το στόμα του και να τα φάει. Κι εγώ μηχανή φαγητού περίμενα να είναι, αλλά για διάφορους λόγους κόβει το φαγητό. Τώρα με τα περιττώματα, στην αρχή όταν τον πήρα από στρες ίσως, άλλες φορές όταν χωνεύει για μέρες και δε βάζει τίποτα στο στόμα του, και δεν έχει μάθει να τρώει από λαβίδα. Αν έτρωγε από λαβίδα, δε θα ανησυχούσα όπως τώρα που αφήνω τα έντομα στο τερράριό του και χώνονται στο χώμα και δεν τα βρίσκει ποτέ.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Πλέον αφοδεύει και τρώει κανονικά.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Την Τρίτη, 16 Ιουνίου, ο βάτραχος έφαγε τρεις πασπαλισμένους γρύλλους. Είχα ρίξει αρκετό νερό στο χώμα του, και μέσα στη μέρα βγήκε στην επιφάνεια. Όταν όμως άνοιξα το τερράριο για να δω τι γίνεται, άρχισε να μαζεύεται στην τρύπα του σκάβοντας προς τα πίσω, επειδή μάλλον ενοχλήθηκε. Μετά του έριξα έναν πασπαλισμένο γρύλλο μπροστά του και πετάχτηκε σαν πύραυλος να τον πιάσει! Έπιασε ακόμα έναν στη γωνία, κι ακόμα έναν κατά μήκος του τοιχώματος. Μετά επέστρεψε στην τρύπα του, αν και το βράδυ τον βρήκα χωμένο σε άλλο σημείο του τέρρα. Μου έκαναν εντύπωση τα τεράστια για το είδος του άλματα που έκανε για να πιάσει τα έντομα.

Επίσης τον μετακίνησα μακριά από κάθε θερμή πηγή, αφού η θερμοκρασία του χώρου του είναι πολύ υψηλή, φτάνει και τους 32 βαθμούς τη μέρα.

LaCatascopa

LaCatascopa

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 145 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Μία ερώτηση που είχα εξ αρχής..
Γιατί δεν τον ταΐζεις στο στόμα;;

Every man dies , not every man really lives...

William Wallace

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Και σήμερα έφαγε 5 πασπαλισμένους γρύλλους, και ίσως μια μικρή κατσαρίδα Αργεντινής - δεν την είδα να την τρώει αυτήν. Πλέον έχει φουσκώσει υπερβολικά και απορώ πότε θα ξανααδειάσει. Πιστεύω σε 5-7 μέρες θα μπορεί να ξαναφάει.

Κατάσκοπε, δεν ξέρω αν κάνει ςπλάκα ή αν σοβαρολογείς μ'αυτό που λες. Εννοείς με λαβίδα ή να τα δίνω μπροστά στο στόμα του; Αυτό το έκανα στην αρχή απ'το άγχος μου επειδή δεν έτρωγε, σαν μια μορφή asist feeding που πλησίαζε πολύ το force feeding. Δεν το κάνω πλέον, ούτε θέλω. Τον πείραζα δηλαδή με το έντομο, και σε σπάνιες περιπτώσεις, άνοιγε το στόμα και το δάγκωνε. Συνήθως αν το κάνω αυτό το μο΄νο που θα καταφέρω είναι να τον ενοχλήσω και να τον κάνω να σκάψει πιο βαθιά στην τρύπα του. Και αφού μπορεί να τα πιάσει μόνος του, γιατί να το κάνω άλλωστε; Πλέον το υπόστρωμα είναι και ασφαλέστερο. Επίσης έτσι μπορώ να τον παρατηρώ πώς τρώει με φυσικό τρόπο, κι εκ΄τος αυτού θέλω τα ζώα μου να τρώνε αυτόνομα, δηλαδή υπεισέρχεται και ο ιδεολογικός παράγοντας. Άλλο να δώσεις με το χέρι σ'ένα ζωό τροφή και να την δεχτεί, κι άλο να το εξαρτήσεις απ'αυτό. Και εκτός απ'αυτό, το να ταΐζεις στο στπομα έχει και μια άλη παρενέργεια. Το ζώο, επειδή συνηθίζει το φαγητό να έρχεται από ένα μακρύ πράγμα, μπορεί να δαγκώσει το χέρι σου, νομίζοντας πως έχει φαγητό. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, αλά ο δικός μου δε με δάγκωσε καμία φορά έως τώρα. Έχει συνδυάσει το χέρι μου με διατάραξη του περιβάλλοντός του, κι αν πάω να τον πιάσω είτε ακίνητος θα μείνει, είτε θα προσπαθήσει να χωθεί πιο κάτω, ιδίως αν κουνάω το χέρι.Καλύτερα να φοβάται παρά να δαγκώνει, ιδίως αν ενηλικιωθεί.

LaCatascopa

LaCatascopa

Advanced Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 145 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Λαβίδα και να κρατάς την τροφή μπροστά του εννοώ..
Ούτε assist, ούτε force feeding..

Επίσης γιατί να κάνω πλάκα;;

Edited by LaCatascopa, 19 June 2015 - 09:54 AM.

Every man dies , not every man really lives...

William Wallace

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Κοίταξε, επειδή ακούω διάφορες περίεργες τέτοιου τύπου ερωτήσεις από Ρένθεν αυτό το διάστημα, και ο τρόπος που την διατύπωσες μου θύμισε Ρένθεν, γι'αυτό παραξενεύτηκα. Αν μου έλεγες να το ταίζω με λαβίδα δε θα μου φαινόταν αστείο.

Ε, μπορεί να τον μάθω να τρώει κι έτσι, θα είναι αυτό σίγουρα χρήσιμο για ακίνητα θηράματα ή για όσα χώνονται στο έδαφος αμέσως. Αλλιώς, με τα άλλα έντομα, θέλω να τον παρακολουθώ να κυνηγάει μόνος του. Τη μία στιγμή είναι απλώς μια μπαλίτσα που δεν κάνει τίποτα και το έντομο κόβει βόλτες, αμέσως μετά έχει πεταχτεί και κρατάει με δύναμη το έντομο στα σαγόνια της.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Τον αναβάθμισα τον βάτραχο. Τώρα που μεγάλωσε, του δίνω μεγαλύτερα έντομα, συνήθως ημιενήλικες κατσαρίδες Αργεντινής 3-4 εκατοστών. Άρχισα να του δίνω μεγάλα από τις 6 Ιουλίου. Τις βλέπει κι αμέσως τις πιάνει, μετά τις δαγκώνει και σιγά-σιγά τις καταπίνει. Τις μεγάλες δεν τις καταπίνει με τη μία, αλλά με επιμονή όλα κατεβαίνουν. Τόσο δυνατά τις κρατάει, που τις δισδιαστατοποιεί. Μια φορά πήγα να μετακινήσω μία, μήπως και δε μπορούσε να την καταπιεί, αλ΄λα τελικά σήκωσα το έντομο μαζί με το βάτραχο, για να καταλάβετε πόσο δυνατά τις δαγκώνει! Όταν έχει φάει πολύ καλά - συνήθως τρώει 2-3 τέτοιες μεγάλες κατσαρίδες -, μπορεί να μείνει πάνω από 24 ώρες κάτω απ'το έδαφος χωρίς να φανεί καθόλου, αλλιώς βγαίνει απ'την τρύπα στην επιφάνεια το βράδυ. Αν είναι πεινασμένος ωστόσο και μπορεί να δει το έντομο θα φάει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Δε δαγκώνει, αλλά μ'έχει μπερδέψει με φαγητό δύο φορές. Τη μία έβαλα το δάχτυλό μου επίτηδες όταν του έδινα πολλλά και μικρά αλευροσκούληκα, την άλλη πήγα να διώξω μια αργεντινή που είχε περάσει κάτω απ'το σαγόνι του και δεν την έβλεπε για να την πιάσει. Και τις δύο φορές, με χτύπησε με τη γλώσσα του και με άφησε αμέσως. Γενικά είναι ένας μικρός αδίστακτος δολοφόνος. Σε λίγο θα πρέπει ν'αρχίζει να τρώει και σπονδυλωτά.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Σήμερα έφαγε δύο νεογέννητους αποψυγμένους αρουραίους και μια μεσαία αργεντινή κατσαρίδα, και χθες είχε φάει άλλες δύο μικρότερες αργεντινές. Θα μπορούσε να φάει και μεγαλύτερο θήραμα. Μέρα με τη μέρα μεγαλώνει.

olist

olist

Amphibian Forum Helper

• Amphibian Forum Helper
  • 238 posts
Πολύ καλή φήμη

Μια χαρα τα γραφεις αλλα θα μου αρεσε να δω και ενα βιντεακι  :thumbup:

Το οπτικοακουστικο υλικο εχει αλλη χαρη.. :whistling:

Edited by olist, 11 August 2015 - 11:58 AM.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Βίντεο ακόμα δεν έκανα, ούτε φωτογραφίες έβγαλα ενώ τρώει, αλλά πρέπει. Πρέπει να διαλέξω όμως κατάλληλα, εντυπωσιακά θηράματα.

Λοιπόν στο τέλος του Αυγούστου είχε πάλι μια μικρή εντερική ενσφήνωση, την οποία θεράπευσα πάλι με ζεστό νερό. Πιστεύω ότι ευθύνονταν οι αυξομειώσεις στην υγρασία του εδάφους ενώ ο βάτραχος είχε τροφή στο πεπτικό του σύστημα. Μετά, με μονίμως υγρό έδαφος, δεν υπήρχε πρόβλημα. Από τότε τρώει κατσαρίδες Αργεντινής, νεογέννητους αρουραίους και μια φορά ψάρια γκάπι. Σήμερα τον αναβάθμισα σε μεγαλύτερα θηράματα κι έφαγε δύο superworms, τρεις ακρίδες ενήλικες, δύο μεσαίες κατσαρίδες Αργεντινής και ένα fuzzy αρουραίου, που μπορεί να ήταν και το ένα τρίτο του σώματός του. Πιστεύω τώρα σε 10 μέρες θα ξαναζητήσει φαΐ. Συνήθως όταν χωνεύει είναι μισοθαμμένος, ή συνήθως εντελώς θαμμένος, μέσα στο υπόστρομα, ενώ όταν θέλει να φάει βγαίνει στην επιφάνεια το βράδυ και απλώς περιμένει, συνήθως λίγο πιο πέρα από την τρύπα του.

Επίσης σήμερα τον μέτρησα με τη μεζούρ ακαι ήταν 9 εκατοστά. Από τα 4-5 εκατοστά που τον αγόρασα, νούμερο από αδρή εκτίμηση κι όχι από μέτρηση, μεγάλωσε αρκετά. Βρίσκεται πλέον δηλαδή στη ζώνη των μεγεθώνν για τα ενήλικα άτομα του είδους, αν και πιστεύω θα μεγαλώσει περισσότερο. Το δάγκωμα του επίσης είναι πιο δυνατό απ'ό,τι παλιά, αν τύχει και με δαγκώσει κατά λάθος, ενώ το υπεροστέινό του κρανίο και οι οστέινές του πλάκες έχουν διευρυνθεί αρκετά.

Captainhook

Captainhook

Banned Member

• Μέλος Reptiles Greece
  • PipPipPip
  • 1,687 posts
Τρομερή και άψογη φήμη

Τον έβαλα σε χειμέρία νάρκη από τις 16 Νοεμβρίου μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου. Κανονικά θα τον ξυπνούσα 15 Μαρτίου ή και πιο μετά, αλλά επειδή είχε καλό καιρό ειπα να τον ξυπνήσω πιο νωρίς. Του έβαλα απλώς παραπάνω χώμα, σχετικά στεγνό, και τον άφησα να σκάψει μέχρι κάτω. Τον έβαλα το βράδυ στις 14 Νοεμβρίου, στις 15 Βγήκε στην επιφάνεια, και μετά ξαναμπήκε. Μόνο μια φορά τον έβγαλα έξω τον Ιανουάριο για να δω πώς είναι, αν και τον αποκάλυπτ αλίγο κι άλλες φορές. Σιγά-σιγά σχημάτισε κουκούλι για προστασία. Στις 27 Φεβρουαρίου ήθελα να τον ξυπνήσω με φυσικό τρόπο, γι'αυτό τον έβγαλα στη βροχή. Όχι ότι έχουν διαφορά οι τρόποι ξυπνήματος, απλά το έκανα για να δω πώς θ'αντιδράσει. Πριν καλά καλά προλάβει να βραχεί η επιφάνεια του χώματός, βγήκε ο μισός στην επιφάνεια. Καλυπτόταν από στεγνό, θαμπό, ζαρωμένο και σαν χαρτί δέρμα, το οποίο ήταν το κουκούλι του. Αμέσως τον έβαλα σε δοχείο με χλιαρό νερό, όπου το αφαίρεσε μόνος του. Αν και λέγεται κουκούλι, κανονικά είναι πολύ λεπτό, σαν μεμβράνη. Μετά άλλαξα το νερό γιατί σιγουρα θα κατούρησε με΄σα και τον άφησα άλλα 15 λεπτά να αφυδατωθεί, και τον επέστρεψα στο χώρο του, που εντωμεταξύ είχα διαβρέξει το χώμα. Ξεκίνησα να τον ταΐζω από την άλλη μέρα. Το διάστημα αυτό τρώει σαλιγκάρια, κατσαρίδες Αργεντινής και superworms. Χθες ο πατέρας μου τον άκουσε να κωάζει. Εγώ δεν ήμουν εκεί. Σήμερα τον ξέθαψα για να τον κοιτάξω καλύτερα. Από κάτω έχει λίγο καφέ στο σαγόνι, και έχει κάτι εξογκώματα στα μπροστινά πόδια που μπορεί να είναι γαμήλιες βεντούζες. Οπότε είναι αρσενικό! Άρα λάθος τον έλεγα Μπαλίτσα τόσο καιρό, θα πρέπει να μετονομαστεί σε Μπαλούλης (πάλι ένα παραπλανητικό όνομα που αποκρύπτει την πραγματική του φύση ως μηχανής φαγητού). Από τη μία είναι καλό που ξέρω το φύλο του, από την άλλη λυπήθηκα ότι δε θα φτάσει ποτέ σε μεγέθη ρεκόρ, όντας αρσενικό και άρα μικρότερο.

Also tagged with one or more of these keywords: Ceratophrys cranwelli, pac man frog, κερασφόρος βάτραχος, βάτραχος, αμφίβια, τερράριο, χώμα

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

TERRARITALIA top